Виховний захід
"Всі ми різні, всі ми рівні "

Мета: розкрити поняття «толерантність», показати певні рівні толерантної поведінки людини; показати, що таке толерантне ставлення до відмінностей; розвивати вміння аналізувати, вибирати правильну позицію, бачити індивідуальне в кожній людині; виховувати спостережливість, уважність до інших людей, здатність бачити і розуміти відмінність іншої людини від себе, вчити встановлювати стосунки на доброзичливій основі; виховувати чуйність, взаємоповагу, людяність, терпимість і небайдужість; виховувати почуття взаємодопомоги та дружнього прийняття іншої людини, почуття відповідальності за свої вчинки; сприяти формуванню ціннісних установок на толерантне спілкування та навичок толерантної поведінки.
Обладнання: презентація, мультфільм, пісні, долоньки, завдання в конвертах
Ми всі такі різні, але кожен прекрасний по-своєму.
Хід заняття:
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми
Тема нашого заняття: «Всі ми такі різні – всі ми рівні»
Вправа «Очікування».
Подумайте і скажіть, що ви очікуєте від сьогоднішнього спілкування?
Правила спілкування:
- Щирість у спілкуванні.
- Активна участь.
- Довіра.
- Дбайливе ставлення до інших.
Вправа «Бартер»
- Я на свої долоні (показує їх) кладу свою любов до вас, розуміння, терпіння. Ви ж на свої долоні покладіть знання, уважність, повагу. А тепер давайте з вами зробимо обмін(вчитель торкається долонь кожної дитини).Ось ми з вами здійснили бартер, а наскільки він успішний, побачимо в кінці виховної години.
- Діти, недарма ми сьогодні почали спілкування із долоньок, бо вони будуть символом нашого уроку.
II. Основна частина
1.Бесіда про життєві ситуації
- Я думаю, наша робота буде хорошою. Починаймо працювати.
- Уявіть собі, що ваш друг отримав погану оцінку і дуже засмутився через це. Як ви вчините в такій ситуації? (Будемо заспокоювати, втішати.) Іншими словами, ви будете співчувати своєму другові.
- А чому ви будете співчувати своєму другові? (Тому що ми друзі.)
- А якщо ви побачите маленьку дитину, яка плаче через те, що впала і поранилася, що вибудете робити?Будете співчувати? (Так.)
- Отже, ми з вами знаємо, що співчувати - значить співпереживати, розуміти почуття й думки іншої людини. Є слово дуже близьке за значенням, - це слово «толерантність». Але поняття «толерантність» більш широке. Воно означає вміння терпіти, погоджуватися з чужою думкою, бути поблажливим до вчинків інших людей.
- Як ви розумієте вислів «вміти терпіти, миритися з чужою думкою»? (Слухати і поважати думку інших людей.)
- Правильно, бути толерантним - означає визнавати, що у кожної людини є право на власну думку.
-Уявіть собі таку ситуацію: два друга, Саша і Коля, розмовляючи про види спорту, починають сперечатися і сваритися, бо Саші подобається футбол і він вважає його найкрутішим видом спорту, а Колі подобається волейбол і він вважає, що цей вид спорту найцікавіший . Хлопчики посварилися і більше не розмовляють.
- Як ви думаєте, через що виникла суперечка? (через непорозуміння.)
- Хто з хлопчиків правий? (Ніхто.)
- Чому хлопчики повинні навчитися? (Приймати чужу думку.)
2.Вправа «Мій образ»
Подивіться один на одного? Чи схожі ви ?
- Діти, всі ми різні люди, у нас у всіх різні смаки, звички, різні таланти. Хтось любить тварин, комусь подобаються машини, хтось любить читати, а хтось відмінно грає у футбол, комусь подобається малювати, а комусь-танцювати і т. д. І це не означає, що хтось з нас гірше або краще, розумніше чи навпаки. Кожен з нас унікальний і неповторний, тому ми повинні цінувати і поважати один одного, тобто бути толерантними.
- А як же нам, таким різним, жити, навчатися й працювати разом, та й не сперечатись одне з одним?
3. Розкриття поняття толерантність.
Давайте спробуємо на кожну літеру слова толерантність назвати риси характеру, притаманну толерантній людині.
Асоціативний ряд ( на дошці у стовпчик записане слово толерантність, учні по черзі називають риси характеру і виходять записувати їх )
Т – товариський
О – особливий
Л – лагідний, людяний, люблячий
Е – енергійний
Р – розсудливий, рівний
Н - надійний, найдорожчий
Т – терплячий
Н – незалежний
І – інтелігентний, ідейний
С – співчутливий
Т – тактовний
Ь
- Чи подобаються вам риси характеру, які ми записали біля кожної букви?
- Мені теж дуже - дуже вони подобаються і я бажаю, щоб ви про них не забували та шукали їх у собі.
4. Гра «Цікаве слово»
- Об'єднайтеся у дві групи. Оберіть собі конверт з літерами. По моїй команді, ви відкриваєте конверти, дивитеся літери, які в ньому, і якнайшвидше повинні вишикуватися так, щоб утворилося слово (дружба, повага, довіра).
- Як ви вважаєте, чому саме ці слова були у конвертах? ( Тому, що толерантні люди повинні бути дружніми і поважати один одного). Цього і я вам бажаю!
5.Вправа «Зашифровані слова»
- Отже, бути толерантною людиною — значить поважати людей. Наскільки ми поважаємо ту чи іншу людину, свідчить наше вміння ввічливо спілкуватися і знаходити спільну мову.
(пишемо на дошці)
- Милосердя
- Доброта
- Співчуття
- Повага
- Терпіння
- Дружба
Прочитаємо слова, які у вас вийшли.
.
7. Гра «Чим ми схожі?»
Діти стоять у колі. Учитель запрошує в коло одного з учасників на основі якого-небудь реального чи уявного схожості з собою. Наприклад: «Іринко, вийди, будь ласка, до мене, тому що у нас із тобою однакові імена(або ми схожі тим, що ми жителі Землі, або ми одного зросту і т.д.)». Іринка виходить в коло і запрошує наступного учасника, не забувши назвати його по імені. Гра продовжується до тих пір, поки всі не опиняться в колі.
Бачите діти, ми всі різні, але у нас є щось спільне. Нам цікаво дружити один з одним, тому що ми не схожі, але маємо спільні риси характеру, зовнішності.
ІІІ. Підсумок спілкування
1.Коло підтримки. Одним із символів толерантності є рука людини, рука допомоги, яку ми можемо простягнути кожному. Отже поверніть мені будь ласка долоньки із знаннями, які ви сьогодні здобули. (Учні виходять до дошки, кріплять долоньки зі своїм ім'ям і кажуть, що дізналися на уроці).
Я дізнався…
1.Всі ми різні – всі ми рівні.
2.Бути милосердним.
3.Творити добро.
4.Вміти пробачати.
5.Вміти дружити
6.Співпрацювати
7.Вміти співчувати
8.Поважати інших
9.Поважати себе
10.Бути терплячим
Покладемо всі свої руки один на одну – і це буде символ дружби нашого класу.
Дякую всім за активну участь. Ми сподіваємось , що наша година спілкування залишить слід в душі кожного, допоможе нам усім зрозуміти, що тільки повага один до одного, взаєморозуміння, терпимість, дотримання рівноправності врятують світ. А наш клас - це маленька родина. І хочеться, щоб в цій родині завжди панували доброта, повага, взаєморозуміння.