Українська мова та читання


Тема уроку: Прикметник
Мета:
формування предметних компетентностей: вивчити нову частину мови- прикметник, формувати в учнів уміння визначати в тексті прикметники, утворювати прикметники від іменників, ставити потрібні питання, опрацьовувати теоретичний матеріал підручника, робити висновки, узагальнення; збагачувати лексичний запас школярів; розвивати творчу уяву, критичне мислення, мовлення; виховувати любов до рідної мови;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма, самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;
комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримувати пауз);
соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в групі;
інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.
Хід уроку
I. Організаційний момент
-Сьогодні у нас незвичайний урок. Сьогодні ми зробимо ще один крок в країну відому, в країну чудову, що нас так чарує й збагачує мову.
II. Актуалізація опорних знань
1.''Мозковий штурм''
-З чого складається наше мовлення? Що виражає речення З чого складаються речення ? Що ви знаєте про іменник?
Отже, всі слова важливі, тому що вони роблять нашу мову красивою, співучою, милозвучною.
2. Перевірка домашнього завдання
3. Каліграфічна хвилинка
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
-Сьогодні ми з вами почнемо знайомство зі словами, які розфарбовують усі предмети, тобто називають їх ознаки-прикмети. Також навчимося відрізняти їх від слів інших частин мови. З'ясуємо на які питання відповідають ці слова- ознаки.
Будьте старанними й уважними і ви дізнаєтесь багато цікавого.
IV. Вивчення нового матеріалу
З'ясування ролі прикметників у мовленні
Завдання 1 підручника.
Читання тексту.
- Про який малюнок ідеться? (незрозуміло, тест підходить до обох малюнків).
- Розгляньте малюнки. Знайдіть відмінності.
2. Завдання 2 підручника.
- Що треба зробити, щоб було зрозуміло, про який малюнок ідеться? (додати слова, наприклад великий – маленький, сірий – рудий [песик]).
- В парах: виберіть по одному малюнку й усно доповніть текст так, щоб було зрозуміло, про який малюнок ідеться.
- Діти читають доповнений текст одне одному, потім по одному прикладу до кожного малюнка читають для всього класу, обговорюють, доповнюють.
- Що означають слова, які ви додали? (колір, розмір)
- Для чого потрібні ці слова? (щоб точніше описати предмет, назвати його ознаки – створити опис предмета).
- 3. Читання правила в фігурних дужках.
Завдання 3 підручника.
- Розгляньте таблицю. Яке слово записане в першому стовпчику? (погода). На яке питання відповідає слово погода? Яка це частина мови?
- Порівняйте погоду на обох малюнках. Що про це написано в таблиці? (на першому – ясна, на другому – похмура).
- Слова якої частини мови записано в першому і другому стовпчиках? (прикметники).
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Сірі зайчики маленькі,
Вушка є у них довгенькі,
У лісі грались, веселились
І працювати вже навчились.
А щоб добре працювати,
Треба трішки пострибати.
Відпочили, розім'ялись —
І до роботи знову взялись.
V. Закріплення вивченого
Творче списування
- Завдання 4 підручника.
Записати текст (завдання 1), доповнивши його прикметниками відповідно до вибраного малюнка. Підкреслити прикметники хвилястою лінією.
- Обмінятися зошитами й перевірити роботи одне одного.
Записати правильно слова, в яких зробили помилки.
Робота в друкованому зошиті
Завдання 1, 2
Самостійно з колективною перевіркою.
VI.Підсумок уроку
1. Гра ''Так- ні''
- Я буду називати слова. Якщо ви почуєте прикметник, то говорите слово ''так'', якщо інша частина мови- ''ні''.
2. Доповніть речення прикметником ''для мене сьогоднішній урок був...''(пізнавальним, цікавим, гарним, повчальним, добрим, творчим, несподіваним). Що змінилося після уроку?(Відповіді дітей).
VI. Домашнє завдання

Тема: Як роблять олівці
Мета: формування предметних компетентностей: дізнатися про те, як виготовлять олівці: з яких матеріалів та технологію виготовленя, вчити учнів вживати в мовленні прикметники, добирати їх до слів – назв предметів; спостерігати за роллю прикметників у мовленні; розвивати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; формувати початкові вміння добирати прикметники; протилежні за значенням; виховувати мовну культуру школярів.
Формування ключових компетентностей: уміння вчитися: досліджувати мовні явища, робити висновок;
загальнокультурної: сприяти дотримання культури поведінки на уроці; соціальної: удосконалювати вміння продуктивно співпрацювати з учнями у групах; володіння рідною мовою: усно і письмово висловлювати власні думки;
Хід уроку
І. Організаційний момент
Сьогодні завітала я до вас,
У цей красивий, світлий клас.
Щоб ніжне слово промовляти,
І мови української навчати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Вправа «Мікрофон»
-Що таке прикметник?
-На які питання відповідає?
-З якою частиною мови він пов'язаний?
2. Перевірка домашнього завдання.
3. Каліграфічна хвилинка
Хто багато читає, той багато знає.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Дерев'яний та довгенький
Маю носик я гостренький
На білому слід лишаю
І всіх діток потішаю.
( Олівець)
Олівець- це незамінний інструмент для багатьох людей, від учнів до професіоналів. Але мало хто задумується, з чого саме виготовляють цей простий, але корисний предмет.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які матеріали використовують для створення олівців та технологію їх виготовлення.
IV. Засвоєння нового матеріалу
Робота в підручнику ст.40-41
Вчитель читає текст із зупинками. Діти добирають фото до відповідних частин тексту. У процесі читання з'ясовують значення незнайомих слів.
Блендер – змішувач
Графіт -- мінерал чорного або темно-сірого кольору з блиском; складається з хімічного елементу вуглецю (як і вугілля, алмаз)
Алмаз -- прозорий, звичайно безбарвний мінерал і коштовний камінь, що блиском і твердістю перевищує всі інші мінерали; огранований певним чином називається брильянтом (складається з хімічного елементу вуглецю)
Канавка -- невелика довгаста напівкругла заглибина в чому-небудь
Кедровий – зроблений з кедру, вічнозеленого хвойного дерева
Вільшаний – зроблений з вільхи, листяного вологолюбного дерева або куща родини березових.
Читання тексту самостійно.
Завдання 2
В парах, користуючись словами: спочатку, потім, після того, далі, зрештою, насамкінець розповісти одне одному, як виготовляють олівці.
Перегляд відео:
https://tsn.ua/video/video-novini/olivec-istoriya-viniknennya-ta-evolyuciya.html
V. Закріплення вивченого матеріалу
Вікторина
VI. Підсумок уроку
Перелічіть види робіт, які виконують при виготовленні олівця.
Для виготовлення олівців іноді використовують не дерево, а інші матеріали. Які? Чому?
VII. Домашнє завдання

Тема: Як виготовляють олівці. Складання тексту до відео
Мета: формування предметних компетентностей: узагальнити знання, про те як виготовляють олівці, навчитися складати текст до відео, вчити учнів вживати в мовленні прикметники, добирати їх до слів – назв предметів; спостерігати за роллю прикметників у мовленні; розвивати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати мовну культуру школярів.
Формування ключових компетентностей: уміння вчитися: досліджувати мовні явища, робити висновок; загальнокультурної: сприяти дотримання культури поведінки на уроці; соціальної: удосконалювати вміння продуктивно співпрацювати з учнями у групах; володіння рідною мовою: усно і письмово висловлювати власні думки;
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Міні-інтерв'ю
- Яким був попередній урок? (важким, цікавим…)
- Якою була перерва? (веселою, короткою…)
- З яким настроєм ви прийшли на урок? (гарним, сумним, надзвичайно
веселим…)
- А яка зараз повинна бути обстановка на уроці, щоб ви змогли старанно вчитися? ( робоча)
- Отже, давайте створимо таку робочу атмосферу.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Бесіда
Для чого потрібні прикметники?
На які питання відповідають прикметники?
З якою частиною мови вони пов'язані?
Перевірка домашнього завдання
Завдання 3 підручника
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
На минулому уроці ви прочитали текст про те, як виготовляють олівці. Але, як кажуть, краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Тому сьогодні ми подивимося, як виготовляють олівці і також складемо до відео текст.
IV.Основна частина
Колективна робота. Озвучування відео
Перегляд відео:
https://www.youtube.com/watch?v=aPb-slJH9Vs
- Чи цікаво вам було спостерігати за виготовленням олівців? Чим перегляд відео відрізняється від читання/слухання тексту?
- Що є на відео таке, чого не було в тексті? (як роблять кольорові стрижні, як перевіряють – тестують олівці)
- Якби ви попередньо не прочитали текст, чи все було б вам зрозуміло?
- Мабуть, найкраще, коли кадри відео супроводжуються коментарями. Так воно стане більш інформативним і цікавим.
Створення тексту для озвучування.
Зараз ви спробуєте створити текст для озвучування відео. Ми будемо дивитися відео частинами і придумувати текст.Треба звертати увагу на хронометраж – час. Ваш текст має поміститися у відведений час.
Алгоритм роботи:
- Дивимося відео до зазначеного часу.
- Обговорюємо, що варто сказати.
- Записуємо текст на чернетці (складаємо текст в парах).
- Ще раз вмикаємо відео. Охочі діти озвучують. Перевіряємо, чи вкладаємося в час. Вибираємо найкращий варіант (можна записати на дошці).
- Дивимося наступний уривок.
Хронометраж
10 сек.
1.24
1.54
2.46
3.45
V. Підсумок уроку
Озвучування
Вмикаємо відео кілька разів.Діти по черзі озвучують – за допомогою речень, записаних на дошці, або самостійно складених.
VI. Домашнє завдання

Тема: Роль прикметників у мовленні
Мета: формування предметних компетентностей: з'ясувати, яку роль відіграють прикметники у нашому мовленні, формувати в учнів уміння визначати в тексті прикметники, утворювати прикметники від іменників, ставити потрібні питання, опрацьовувати теоретичний матеріал підручника, робити висновки, узагальнення; збагачувати лексичний запас школярів; розвивати творчу уяву, критичне мислення, мовлення; виховувати любов до рідної мови;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма, самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;
комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримувати пауз);
соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в групі;
інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними.
Завдання наші такі:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
II.Актуалізація опорних знань
Завдання 1 підручника.
- Прочитайте загадку. Назвіть слово-відгадку.
- Прочитайте загадку без прикметників. Чи можна здогадатися, про що йдеться?
- З яким іменником пов'язаний виділений прикметник? Поставте питання від цього іменника до прикметника гостренький.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитися з прикметниками, а саме дізнаємося яку ж роль прикметники відіграють у нашому мовленні.
ІV. Сприймання й усвідомлення матеріалу
Завдання 2 підручника.
- Спишіть загадку. Підкресліть усі прикметники хвилястою лінією.
- До яких прикметників у загадці немає іменників? (дерев'яний, довгенький, білому). Підберіть до них іменники.
- Доберіть спільнокореневі слова до слів довгенький, гостренький. Виділіть корінь у словах.
- Порівняйте ряди слів: довгий – довгенький -- довжелезний, гострий – гостренький – гострющий. Як змінюється значення слів?
- Поділіть слова дерев'яний і гостренький для переносу. На що треба звернути увагу?
3. Учитель називає ознаки, а учні вгадують, про кого йдеться
Руда, хитра, підступна (лисиця).
Сірий, хижий, жадібний (вовк)
Косий, боягузливий, довговухий (заєць).
Сонячний, світлий, теплий (день).
- До якої частини мови належать слова, які ви відгадали?
Добір прикметників – синонімів і антонімів
- Пригадайте, як інакше можна назвати слова, близькі за значенням (синоніми).
- А як називають слова, протилежні за значенням? (антоніми)
Завдання 3 підручника.
- До поданих слів доберіть з рамки антоніми. Запишіть слова парами (маленький – великий…).
- З кожною парою слів усно складіть речення.
Гра в слова.
Вчитель називає слово і називає ім'я учня. Учень називає слово-антонім і називає ім'я того, хто відповідає наступним.
Добрий, сумний, повільний, боягузливий, близький, чорний, ранковий, широкий, ранній, останній.
Завдання 4 підручника.
- До поданих прикметників доберіть синоніми з рамки.
(колективно, потім самостійно записати ряди синонімів, перевірка в парах).
Словникова робота
Шорсткий, шкарубкий -- який має нерівну поверхню; який згрубів, потріскався від тривалої роботи, холоду, води і т. ін.
Грубий -- твердий, жорсткий, з нерівною поверхнею. (інші значення: Великий за об'ємом та поперечним перерізом; товстий; низький, часто неприємний для слуху, різкий (про голос, звуки і т. ін.); Некультурний, неввічливий, неделікатний).
V. Закріплення вивченого матеріалу
Завдання 1, 2 в друкованому зошиті.
VI. Підсумок уроку
Яку роль відіграють прикметники у нашому мовленні?
VII. Домашнє завдання

Тема: Роль прикметників у мовленні
Мета: формування предметних компетентностей: з'ясувати, яку роль відіграють прикметники у нашому мовленні, формувати в учнів уміння визначати в тексті прикметники, утворювати прикметники від іменників, ставити потрібні питання, опрацьовувати теоретичний матеріал підручника, робити висновки, узагальнення; збагачувати лексичний запас школярів; розвивати творчу уяву, критичне мислення, мовлення; виховувати любов до рідної мови;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма, самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;
комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримувати пауз);
соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в групі;
інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
«Самоналаштування»
Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте :
- Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
- Я особистість творча.
- Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці.
II.Актуалізація опорних знань
Словниковий диктант
Запишіть правильно слова.
Лампа, смартфон, винахід, внесок, майбутнє, велосипед, робот, вогнище, відкриття, електрика.
Перевірте написане.
Підкресліть 4 букву в слові лампа.
Підкресліть 4 букву в слові смартфон.
Підкресліть 2 букву в слові винахід.
Підкресліть останню букву в слові внесок.
Підкресліть 1 букву в майбутнє.
Підкресліть 2 букву в слові велосипед.
Підкресліть останню букву в слові робот.
Підкресліть 4 букву в слові вогнище.
Підкресліть 6 букву в слові відкриття.
Підкресліть 8 букву в слові електрика.
Яке слово вийшло? ПРИКМЕТНИК
Хто мені нагадає, що ж таке прикметник?
III. Оголошення теми та мети уроку.
Це і є тема нашого уроку. Сьогодні ми повторимо і виконаємо вправи, які допоможуть вам узагальнити й систематизувати знання з теми «Прикметник» та дослідити роль прикметників у нашому мовленні. Тож розпочнемо нашу подорож по країні Прикметник.
IV. Основна частина
Проблемна ситуація
Я принесла с із собою загадку, але з нею сталася проблема - погубились слова.
Подивіться, що залишилось.
..., а не м'яч, ... , а не трава,
з хвостом, а не миша, ... , а не мед.
- Чи можете відгадати загадку? А чому ні?
- Можете відразу сказати, яких саме слів не вистачає?
Якщо я скажу вам відгадку загадки, чи зможете ви її відновити?
Погляньте на цей малюнок і скажіть, які слова треба вставити. (Пропущено: круглий, зелений, солодкий. Відгадка: кавун.)
- Скажіть, яке слово вказує на форму кавуна? (Круглий)
- Яке слово називає ознаку за кольором? (Зелений)
- А яке вказує на смак цього предмета? (Солодкий).
- Як ми говоримо про такі слова? (Це прикмети предмета, за якими його можна впізнати.)
З'ясування, які ознаки можуть називати прикметники
Завдання 8 підручника.
- Які ознаки називають прикметники? Прочитайте назви ознак і приклади.
- Доберіть свої приклади до кожної ознаки.
Утворення прикметників з іменників
Завдання 7 підручника.
- Замініть виділені слова прикметниками. Запишіть словосполучення.
- Усно складіть речення з одним словосполученням.
Робота в групах.
Об'єднайтеся в групи.
Я вам даю малюнок, а Ви добирає влучні ознаки (прикметники), щоб інші змогли відгадати, про що або про кого йде мова.
Наприклад: хитра, руда, лісова, хижа….(лисичка)
Слова: М'яч, книга, сніг, погода, дерево, зайчик, олівець, подушка, парта, телефон.
V.Закріплення
Творча робота
Доповніть даний текст прикметниками.
Прийшла весна. Росте травичка. На деревах з'являються бруньки. Дерева одягають вбрання.
Самостійна робота.
Від поданих іменників утворіть прикметники:
Осінь - осінній; розум - розумний;
місце - місцевий; друг - дружній;
поле - польовий; день - денний;
дерево - дерев'яний; школа - шкільний.
VI. Підсумок
«Мозковий штурм»
- Яку частину мови називають прикметником? Наведіть приклади.
- На які питання він відповідає?
- На які ознаки вказують прикметники?
- З якою частиною мови пов'язаний прикметник?
- За чим змінюються прикметники?
- Яким членом речення найчастіше буває прикметник?
- Яку роль відіграють прикметники в мовленні?(Збагачують, прикрашають нашу мову, допомагають точніше висловити свою думку).

Тема: Олександра Копиленко. Кріт-неборака
Мета: формування предметних компетентностей: формувати уміння працювати з текстами. Удосконалювати навички свідомого читання; розвивати в учнів пізнавальні інтереси, бажання більше знати, прагнення з'ясовувати невідоме
Формування ключових компетентностей: уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма, самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;
комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримувати пауз);
соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в групі;
інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.
Хід уроку
І. Організаційниймомент
«Самоналаштування»
Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте :
- Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
- Я особистість творча.
- Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці.
ІІ. Оголошення теми, мети уроку.
Скоромовка для розчитування.
Серед ночі два кроти
Налякались темноти.
Тож втекли мерщій із двору
У свою глибоку нору.
(На дошці малюнок крота)
Сьогодні на уроці ми прочитаємо оповідання О.Копиленка «Кріт-неборака», познайомимося з життєвим та творчим шляхом письменника
III. Основна частина
Підготовка до сприйняття твору
- Прочитайте заголовок і розгляньте ілюстрації на с. 44--45. Про що може йтися в оповіданні?
- Як зображений кріт на с. 45? Чому, на вашу думку?
- Чи знайоме вам слово «неборака»? Як можна дізнатись його значення? (словник, виноска)
- Що ми знаємо про крота? (колективне складання карти думок / схеми /хмари слів – на дошці).
- Оповідання, яке ви сьогодні прочитаєте, написав український письменник Олександр Копиленко. Він добре знав і любив природу і вмів цікаво передати свої знання дітям.
Слухання тексту
Читання тексту вчителем.
- Чи справдилися ваші припущення? Чому текст має таку назву?
- Це текст-опис чи текст-розповідь?
- Відшукайте зачин, основну частину і кінцівку (зачин – перший абзац, кінцівка – останній абзац)
Робота з текстом
Прочитайте зачин. Про що ми з нього дізналися?
Завдання 1,2 підручника
Читання тексту до кінця.
- Яке питання зацікавило автора? (куди кріт діває землю?)
- Чому інженери зацікавилися кротом? (хотіли зробити підземного човна, не знали, куди подіти землю)
- Яке дослідження виконали інженери?
- Що таке рентгенівське проміння? Прочитайте текст у рамці на с. 45.
- Про що дізналися інженери? (показати фото передньої лапи крота )
Підземного човна досі так і не побудували; хоча в різних країнах були проекти, один з яких навіть називався «Бойовий кріт». Підземний човен має бути невеликим, але дуже потужним, довговічним; екіпаж треба постачати киснем, харчами, а сам човен – пальним. Тож подорож на підземному човні в надра Землі можлива поки що тільки у фантастичних творах.
Підготовка до переказування твору
1. Робота в парах над різними завданнями
1) з кожного абзацу виписати по два-три ключових слова, які розкривають зміст твору і допоможуть його переказати.
2) придумати, які ілюстрації можна було б намалювати до твору (три-чотири).
2. Перевірка завдань: після обговорення учитель записує на дошці ключові слова і короткий опис ілюстрацій.
Учні стисло переказують оповідання з опорою на ключові слова або опис малюнків (за бажанням)
IV.Підсумок уроку
Доповнення карти думок /схеми
V.Домашнє завдання

Тема: Кріт-неборака. Робота з текстом з енциклопедії
Мета: формування предметних компетентностей: формувати уміння працювати з текстами. Удосконалювати навички свідомого читання; розвивати в учнів пізнавальні інтереси, бажання більше знати, прагнення з'ясовувати невідоме
Формування ключових компетентностей: уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма, самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;
комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримувати пауз);
соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в групі;
інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.
Хід уроку:
І. Організаційниймомент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
2. Завдання 5 підручника (відповідати повними реченнями, обґрунтовувати свою думку, знаходити підтвердження в тексті).
III.Основна частина
Порівняння текстів різних типів
1. Завдання 1 зошита
Прочитати текст.
- Про що цей текст? Для чого він створений? (про крота; текст-опис; додати: хоча кріт належить до ряду комахоїдних, він здебільшого їсть їсть дощових черв'яків).
- Це опис чи розповідь? Порівняйте з оповіданням «Кріт-неборака». У якому тексті не можна переставити місцями частини? (в оповіданні Копиленка; в описі крота можемо спочатку розповісти про очі і вуха, а потім про тулуб – на зміст і розуміння це не вплине)
- Чи можна було б у прочитаному описі вжити слово «неборака»? Чи бачимо ми ставлення автора тексту до крота? Чи можемо ми взагалі щось сказати про автора?
- Звідки взято, на вашу думку, цей текст? (з енциклопедії, довідника)
- У якому тексті є порівняння, зменшувально-пестливі слова? («Кріт-неборака»)
- Який із текстів містить наукові факти? (обидва)
Висновок вчителя: оповідання Олександра Копиленка – пізнавальний, текст, який містить наукові факти, але водночас розкриває емоції автора та викликає емоції в читача; стаття з енциклопедії – науковий текст, містить наукові факти, не є емоційним.
1. Завдання 1 зошита (продовження) – підкреслити прикметники.
(самостійно, колективна перевірка)
2. Завдання 2 зошита – самостійно.
Що нового ви дізналися про крота зі статті з енциклопедії ?
1. Завдання 3 зошита – виписати прикметники, поставити питання від іменників до прикметників.
2. Завдання 6 підручника – утворення форм множини словосполучень іменник + прикметник.
Перегляньте текст про крота в зошиті, знайдіть там словосполучення іменника з прикметником, визначте, у якій формі їх вжито – однини чи множини.
IV.Підсумок
3. Завдання 7 підручника – диктант у парі (якщо потрібно, звернутися до пам'ятки).
V.Домашнє завдання

Тема: Віталій Кириченко. Тільник
Мета: формування предметних компетентностей: читати правильно і виразно вголос, відповідати на запитання до тексту, вчитися характеризувати героїв твору, визначати головну думку твору, вміти ставити запитання від іменника до прикметник, розподіляти прикметники на групи.
Формування ключових компетентностей: уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма, самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;
комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримувати пауз);
соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в групі;
інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.
Хід уроку:
І. Організаційниймомент
Сьогодні в нас знову цікавий урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну збагачення й розвитку мови.
Хай всі володіють знаннями чудово!
II. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
III.Основна частина
Підготовка до сприйняття твору
- Розгляньте ілюстрації на с. 46. Як можуть бути пов'язані лінійка, дві футболки і хлопчик? (вітаються різні припущення).
- Прочитайте заголовок? Що означає це слово?
ТІЛЬНИ́К, а, чол., розм. Матроська спідня сорочка (з білими й синіми смугами) звичайно трикотажна.
Слухання тексту
· Читання тексту вчителем.
n Чи справдилися ваші припущення? Чиї було найближчим?
n Чому хлопчику було прикро?
Робота з текстом
Мовчки прочитати текст, дібрати багатоскладові слова для гри «Луна» (перебував, відрядження, намагався, найвищої, повернувся, прищіпка, розтягнулася, запропонував)
Прочитати текст і виділити в кожному абзаці головне слово, з яким пов'язаний зміст частини тексту (8 абзаців, напр.: батько, відрядження, тільник, смужка, сітка, витягся, розтягнулася, фізик – слова записати на дошці).
Перевірка
Одні учні називають слова, інші відшукують їх у відповідних абзацах, мовчки проглядаючи текст.
1. Завдання 1 підручника (в парах поставити одне одному запитання, які починаються словами хто, що, як, де, коли, чому; варіант: діти на смужках паперу пишуть запитання, а потім ці смужки роздаються, щоб учні усно відповідали на запитання).
2. Завдання 2 підручника.
3. Підготувати один абзац (на вибір) для швидкого, виразного читання.
4. Читання вибраних абзаців.
Робота в друкованому зошиті
- Переказування за допомогою ключових слів.
IV.Підсумок уроку
§ Я вмію читати правильно і виразно вголос.
§ Я можу відповісти на запитання до тексту.
§ Я вчуся характеризувати героїв твору.
§ Я вчуся визначати головну думку твору.
§ Я вмію ставити запитання від іменника до прикметника.
§ Я вмію розподіляти прикметники на групи.
V.Домашнє завдання

Тема: Досліджуємо прикметники
Мета: формування предметних компетентностей: систематизація й узагальнення знань про прикметник як частину мови; розвивати вміння застосовувати прикметники для повнішого розкриття думки, характеристики предметів; поширювати кругозір учнів; виховувати шану до рідної мови;
формування ключових компетентностей:
- уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма; самоорганізовуватися до навчальної діяльності; виконувати завдання за зразком; співпрацювати в парі; виконувати розумові операції й практичні дії:
- комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримуючись пауз);
- соціальної: продуктивно співпрацювати з однокласниками;
інформаційної: удосконалювати вміння запам'ятовувати нову інформацію.
Хід уроку:
І. Організаційниймомент
II. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Каліграфічна хвилинка
- Завдання 3 зошита .
- Завдання 1 підручника – написати диктант у парі.
Поділити для переносу слова тільник, відрядження.
III.Основна частина
Повторення вивченого про прикметники
1. Завдання 2 підручника – поставити питання від іменника до прикметника, визначити число.
2. Завдання 3 підручника – розподілити прикметники в групи за питаннями (записуємо і стовпчик); доповнити кожну групу своїми прикладами.
Робота в групах: складання оповідання з частин
Роздати групам оповідання Віталія Кириченка «Про зеленку», розрізане на абзаци
Про Зеленку
Одного разу, коли я був шестирічним дуже неспокійним і доволі бешкетним хлопчиком, на смітнику (де я проводив багато вільного часу) мені трапився трилітровий слоїк із якоюсь темно-претемно-зеленою рідиною всередині. Коли я насилу зміг відкрити кришку, виявилося, що рідина нічим не пахне.
Я продовжив дослідження. Палець, вимазаний рідиною, мав насичений зелений колір і не відмивався в калюжі.
Я зрозумів, що мені до рук потрапила чудова зелена фарба! На тому ж смітнику я без зусиль знайшов цілком пристойного пензля, витер об асфальт залишки сухої емалі та взявся до малювання. Перше, що я зробив, – написав великими літерами на гаражі: «ВОВКА – ДУБ». Дуже я не любив Вовку з першого під'їзду. Та й він мене…
А потім у двір вийшов мій сусід Славко. Ми спіймали нічийну білу кішку, пофарбували її в зелений колір і урочисто назвали Зеленкою.
Якась бабуся, що проходила подвір'ям, хотіла нас насварити: мовляв, ми тварин мучимо. Але ми заперечили, що кішці тепер тільки краще: по-перше, вона від інших відрізняється, а по-друге, тепер у неї ім'я є.
Потім ми пішли за гаражі, щоб помалювати, і зіткнулися там носом до носа з Вовкою і його друзями. «Так хто тут дуб?!» – грізно запитав Вовка. Славко якось примудрився втекти, а мене схопили. Потім вони взяли пензлик і пофарбували мені ніс моєю зеленою фарбою. Фарбу в мене забрали, дали мені запотиличника, а самі пішли зафарбовувати образливий напис.
Вдома я цілу годину тер носа милом і мочалкою, але зелений відтінок все одно був добре помітний. У садку на мене всі показували пальцем і сміялися. А мені стало шкода кішки Зеленки – не завжди добре відрізнятися від інших…
Завдання:
1. Скласти оповідання з частин.
2. Пояснити, як міркували.
3. Знайти найголовніший прикметник в оповіданні (зелений). Що він означає?
4. Виписати словосполучення іменників з цим прикметником, поставити запитання від іменника до прикметника.
- Завдання 4 підручника
- Розподілити прикметники в групи за значенням.
- До якої групи немає прикладів? Дібрати приклади до цієї групи і записати.
- Дібрати іменники до поданих прикметників.
- Доповнити групи своїми прикладами.
2. Завдання 5, 6 підручника.
IV.Підсумок уроку
V.Домашнє завдання

Тема: Юхим Чеповецький. Як я допомагаю Петрику робити уроки.
Мета: формування предметних компетентностей: читати правильно і виразно вголос, відповідати на запитання до тексту, розповідати про вчинки героїв твору, переказувати текст за планом, поширювати кругозір учнів; виховувати шану до рідної мови;
формування ключових компетентностей:
- уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма; самоорганізовуватися до навчальної діяльності; виконувати завдання за зразком; співпрацювати в парі; виконувати розумові операції й практичні дії:
- комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримуючись пауз);
- соціальної: продуктивно співпрацювати з однокласниками;
інформаційної: удосконалювати вміння запам'ятовувати нову інформацію.
Хід уроку:
І. Організаційниймомент
II. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Каліграфічна хвилинка
III.Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні ви познайомитеся з уривком із книжки Юхима Чеповецького. Цей письменник народився 100 років тому в Києві (1919 р.). Він писав не тільки книжки, а й сценарії для мультфільмів: «Пригоди капітана Врунгеля», «Доктор Айболить», «Івасик-Телесик», «Чарівник Ох» та ін.
IV.Основна частина
Читання тексту вчителем та перевірка сприйняття.
- Чи сподобалося вам оповідання? Який настрій після його слухання?
- Хто з є оповідачем? Як ви здогадались?
- Як називається книжка, уривок з якої ви прослухали?
- Можемо здогадатися, як звати оповідача?
- Чи про реальні події йдеться в оповіданні? Що могло трапитися насправді, а що ні?
- Щоб переконатися, що всі уважно слухали, заповнимо карту оповідання – завдання 1 зошита(завдання виконується самостійно, можна користуватися підручником).
Вибіркове читання
Знайдіть у тексті відповіді на запитання – зачитайте уривки.
- Як Петрик починає робити уроки?
- Якими виходили літери?
- Як зробити фрукти в зошиті?
- Куди влучила книжка?
- Чому Мицику потемніло в очах?
Мовчки проглянути текст і розділити його на частини. Подумати, про що буде йтися в кожній частині (Петрик готується робити уроки; Петрик пише, а Мицик дивиться; Петрик і Мицик малюють паркан і сад; Мицик вигризає фрукти; тітонька Марина свариться; Мицик не образився)
Вибрати основні частини та дібрати до них заголовки
Спільне складання плану.
Варіант плану.
- Петрик робить уроки.
- Паркан, дерева і фрукти.
- Мицик допомагає Петрику.
- Тітонька Марина розлютилася.
- Мицик не образився.
V.Підсумок уроку
VI.Домашнє завдання

Тема: Юхим Чеповецький. Як я допомагаю Петрику робити уроки. Придумування іншого фіналу оповідання
Мета: формування предметних компетентностей: вчитися ставити себе на місце іншого і розповідати про його почуття, добирати синоніми та антоніми, висловлювати і пояснювати свою думку, придумати інший фінал оповідання, поширювати кругозір учнів; виховувати шану до рідної мови;
формування ключових компетентностей:
- уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма; самоорганізовуватися до навчальної діяльності; виконувати завдання за зразком; співпрацювати в парі; виконувати розумові операції й практичні дії:
- комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримуючись пауз);
- соціальної: продуктивно співпрацювати з однокласниками;
інформаційної: удосконалювати вміння запам'ятовувати нову інформацію.
Хід уроку:
І. Організаційниймомент
Посміхніться самі до себе, до мене, подаруйте посмішку один одному. Бачу, що у вас усе гаразд. Сподіваюся на такий настрій протягом уроку. Тим паче, що посмішка — це головна умова успіху.
Отже, ви готові розпочати роботу?
II. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Каліграфічна хвилинка
III.Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати з оповіданням Юхима Чеповецького "Як я допомагаю Петрику робити уроки" і спробуємо придумати інший фінал твору.
IV.Основна частина
- Знайдіть і виразно прочитайте уривок, у якому описується сторінка Петрикового зошита (від слів «Петрик пише, а я дивлюся» до «не шкодувати чорнила»).
Потім діти показують, як вони уявили сторінку Петрикового зошита (можна влаштувати виставку ще до уроку); розповідають, чи важко було її відтворити.
Заохотити дітей, щоб вони називали, що саме їм сподобалося в роботах товаришів.
Усний переказ із творчим завданням (впр. 1, с. 49).
Підготовча бесіда.
Хто є оповідачем у творі?
Про які події йдеться в оповіданні? Розкажіть дуже коротко.
А як би цю історію розповіли Петрик і тітонька Марина? У своєму повідомленні говоріть не тільки про події, а й про почуття героїв, їх ставлення до того, що відбувається.
Вправи для розширення словникового запасу
Вправи у підручнику 2,3(усно)
Вправи для формування орфографічних навичок
5,6(письмово)
Вправи для формування вміння висловлювати свою думку
Вправа 7 підручника.
- Як ви розумієте вислів «Вченому — світ, а невченому — тьма»?
- Перечитайте останній абзац тексту. Чому, на думку Мицика, йому потемніло в очах?
Вправа 2 зошита.
- Чому, як вважає Мицик, тітонька Марина жбурнула в нього книжку?
- А як ви думаєте, чому тітонька кинула книжку в Мицика?
- Чи могла історія скінчитися інакше? Як? (додаткове запитання: наприклад, уявіть, що тітонька Марина була вдячна Мицикові)
- Придумайте свій фінал оповідання, 1—2 речення.
V.Підсумок уроку
Перевіряю себе
- Я вчуся ставити себе на місце іншого і розповідати про його почуття.
- Я вмію добирати синоніми та антоніми.
- Я вмію висловлювати і пояснювати свою думку.
- Я можу придумати інший фінал оповідання
VI.Домашнє завдання

Тема: Окуляри на всі випадки життя
Мета: формування предметних компетентностей: читати правильно та виразно вголос різні тексти (вірші, народні і літературні казки, оповідання, графічні та інформаційні тексти) залежно від мети читання; ставити запитання за змістом тексту для уточнення свого розуміння; розповідати, про що текст, відповідати на запитання за змістом прочитаного; знаходити у тексті незнайомі слова, робити спроби пояснити їхнє значення, виходячи з контексту; пояснювати роль ілюстрації, таблиці, графіки, схеми для глибшого розуміння змісту тексту; висловлювати думку про те , як факти, ідеї прочитаного можуть допомогти в конкретних життєвих ситуаціях;
формування ключових компетентностей:
- уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма; самоорганізовуватися до навчальної діяльності; виконувати завдання за зразком; співпрацювати в парі; виконувати розумові операції й практичні дії:
- комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримуючись пауз);
- соціальної: продуктивно співпрацювати з однокласниками;
інформаційної: удосконалювати вміння запам'ятовувати нову інформацію.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
«Вітання»
Діти стоять у колі, кожен з учнів називає своє ім'я так, як йому подобається, щоб його називали; говорить слова-вітання, «ввічливі слова».
Учитель:
Давайте привітаємось,
Давайте посміхнемося,
Давайте в очі глянемо,
І нам тепліше стане.
- Діти, давайте сьогоднішню зустріч розпочнемо з побажань.
- Доброго ранку, Лілю, я бажаю тобі веселого дня!
- Доброго ранку, Дмитрику, я дуже радий тебе бачити!
- Вітаю тебе, Даринко, я хочу щоб день у тебе був щасливим!
II. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Каліграфічна хвилинка
Загадка
Своїх очей не має,
А бачити допомагає!( окуляри)
III.Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми поговоримо про окуляри, а саме дізнаємося, які є види окулярів і для чого вони призначені.
IV. Вивчення нового матеріалу
Окуляри були винайдені дуже давно. Сальвіно Д'Армане- італійський винахідник створив окуляри у далекому 1275 році. Оправа була виготовлена з кістки, а лінзи- з кварцу. Сучасний образ окулярів винайшов британський оптик Едвард Скралетт.
А чи знаєте ви, які бувають окуляри і для чого?
Робота з підручником ст.51
- Знайдіть і прочитайте заголовок, підзаголовки.
- Навіщо потрібні підзаголовки?
- Що зображено на ілюстраціях?
- Про що буде йтися в тексті?
- Як ви розумієте словосполучення на всі випадки?
Робота з текстом
Перша частина тексту. «Для поліпшення зору».
- Словникова робота(пояснення незрозумілих слів у тексті)
Закінчити речення:
- Окуляри допомагають…
- Окуляри винайшли…
- Скельця в окулярах…
- Нині лінзи…
Друга частина тексту. «Сонячні окуляри».
Відповідь на запитання реченнями з тексту.
- Для чого потрібні сонячні окуляри?
- Кому допомагають сонячні окуляри?
- Якого кольору можуть бути скельця?
Третя частина тексту. «Окуляри для плавців».
- Для чого окуляри плавцям?
- Чим особливі скельця окулярів для плавців?
- На чому тримаються окуляри для плавців?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Четверта частина тексту. «Окуляри для велосипедистів».
Складання запитань до тексту і відповідь на них (усно).
V.Закріплення вивченого
Виконання вправ у підручнику
2(усно)
3,4(письмово)
VI.Підсумок.Рефлексія
Які окуляри мають лінзи вигнутої форми?
Які окуляри допомагають писати і читати?
Які окуляри повинні щільно прилягати до обличчя і тримаються на гумовій стрічці?
VII.Домашнє завдання

Тема: Вчимося порівнювати
Мета: формування предметних компетентностей: читати правильно і виразно вголос, відповідати на запитання до тексту, пояснювати, що означає порівняти, вчитися порівнювати різні предмети, вчитися заповнювати діаграму Венна.
Формування ключових компетентностей:
- - уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма; самоорганізовуватися до навчальної діяльності; виконувати завдання за зразком; співпрацювати в парі; виконувати розумові операції й практичні дії:
- - комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримуючись пауз);
- - соціальної: продуктивно співпрацювати з однокласниками;
- інформаційної: удосконалювати вміння запам'ятовувати нову інформацію.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
- Як ми будемо слухати?
- Уважно.
- Як ми будемо працювати?
- Старанно.
- Як ми будемо запам'ятовувати?
- Міцно.
- Як ми будемо відповідати?
- Точно.
II. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Каліграфічна хвилинка
Загадка
Це тварина темно-сіра,
Товстонога, товстошкіра.
Як локатори — два вуха,
Довгим носом спину чуха.
Гострі бивні — наче роги…
Гей, тікайте всі з дороги!
Не примара це, не сон,
А великий сірий…..(слон).
Загадка
Невеличка та сіренька
В норці мешкаю тихенько.
Уночі по хаті – нир,
Я шукаю сало й сир.
(Миша)
III.Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми будемо порівнювати предмети за допомогою прикметників.
IV. Вивчення нового матеріалу
Підручник ст. 52 завдання 1
Читання «Небо і земля». Учні починають читати мовчки або вголос у довільному темпі. За командою «Небо» припиняють читати і помічають очима місце, де зупинились. Тепер очі необхідно відірвати від тексту. За командою «Земля» продовжити читати від поміченого місця.
- Перевірка розуміння тексту.
- Що здається Мицику?
- Чому в нього виникла така думка?
- Прочитайте абзац, у якому Мицик порівнює мишей і слонів.
- Що спільного в мишей і слонів?
- Чим вони, на думку Мицика, відрізняються?
- А як би ви порівняли мишей і слонів?
Робота зі схемою
- Розгляньте схему. Зі скількох частин вона складається? (з трьох)
- Про що йдеться в кожній частині? (1 – які миші? 2 – що спільного в мишей і слонів? 3 – які слони?)
- Уявіть, що ви Мицик. Користуючись схемою, порівняйте мишей і слонів.
- Щоб було зручніше порівнювати, використовують схему, що має назву діаграма Венна (намалювати на дошці). Тобто Мицик теж намалював діаграму Венна, але з прямокутників.
Вправа 3, 4 письмово
V.Закріплення вивченого
Виконання вправ у друкованому зошиті
VI.Підсумок.Рефлексія
Перевіряю себе
- Я вмію читати правильно і виразно вголос.
- Я можу відповісти на запитання до тексту.
- Я можу пояснити, що означає порівняти.
- Я вчуся порівнювати різні предмети.
- Я вчуся заповнювати діаграму Венна
- .
VII.Домашнє завдання
Тема: Діагностувальна робота. Списування
Мета: перевірка рівня сформованості граматичних та каліграфічних навичок, розвитку мислення уваги.
Весна
Сонечко посилає на землю свої промінці. Почав зникати сніг. Загомоніли веселі струмочки. На дахах будинків плачуть бурульки.
Усі радіють теплу. (Д д)митрик і (В в)асилько пускають на воду паперові човники. Та вночі ще лютує мороз і кидає холодним сніжком. Але весна зиму перемагає.

Тема: Дієслово
Мета: формування предметних компетентностей: формувати вміння розпізнавати слова, які називають дії предметів, ставити до них питання; ознайомити з поняттям ,, дієслово"; вправляти в доцільному та правильному вживанні дієслів у мовленні; розвивати мовлення , логічне мислення , кмітливість;
Формування ключових компетентностей:
- - уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма; самоорганізовуватися до навчальної діяльності; виконувати завдання за зразком; співпрацювати в парі; виконувати розумові операції й практичні дії:
- - комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримуючись пауз);
- - соціальної: продуктивно співпрацювати з однокласниками;
- інформаційної: удосконалювати вміння запам'ятовувати нову інформацію.
Хід уроку:
· Організаційна частина
Продзвенів уже дзвінок,
Час почати нам урок.
Тож і ти часу не гай,
Працювати починай.
Вправа ,, Очікування"
Давайте разом складемо формулу нашого уроку
- На уроці ми будемо :
Уважними
Спостережливими
Лінивими
Працьовитими
Байдужими
Інтригуючими
Хорошими
(Треба працювати злагоджено, не викрикувати)
II.Актуалізація опорних знань
Хвилинка каліграфії
Творчий диктант
1. Пригадати, які частини мови знають діти, повторити їхні ознаки (що називають, на які питання відповідають.
2. За малюнком на с. 53 підручника скласти словосполучення іменник + прикметник.
III.Повідомлення теми і мети уроку
Важко собі, навіть, уявити нашу мову без дієслів. Це означало б, що ніхто нікого не чув би , ніхто ні з ким не розмовляв , ніхто нічого не зміг би робити , життя б завмерло. Виходить , що дієслово незвичайна частина мови , бо приводить у рух, дію все, що нас оточує.
IV.Основна частина
Читання правила
- Що називає дієслово?
- На яке питання відповідають дієслова?
- Навіщо потрібні дієслова?
Пропонуємо учням за допомогою дієслів описати, що вони зараз роблять (сиджу, відповідаю…). Коли хтось із учнів назве слова думаю, радію, звернути увагу, що дієслова називають не тільки «видимі» дії, а й, наприклад, почуття.
Виконання вправ у підручнику( 1,2,3,4)
Пісенька дієслова
Потрібно полічити кількість дієслів
Я
бігаю, стрибаю,стрибаю і жую,
При цьому позіхаю
І пісеньку співаю.
Бо я- це дієслово.
І діяти весь час-
Мого життя умова.
Мова така чудова, бо дієслово скрізь!
Я танцюю і співаю, граю,плаваю,біжу,
Всю роботу в світі знаю,
Людям я весь час служу!
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Виконання вправ у друкованому зошиті ст.36
V. Підсумок уроку
Перевіряю себе
- Я можу описати малюнок за допомогою дієслів.
- Я можу знайти дієслово в тексті і поставити до нього питання.
- Я вмію складати речення з поданими словами.
- Я можу знайти у групі слів «зайве».
VI.Домашнє завдання

Тема: Описуємо свій день
Мета: формування предметних компетентностей: читати правильно та виразно вголос різні тексти (вірші, народні і літературні казки, оповідання, графічні та інформаційні тексти) залежно від мети читання;розповідати, про що текст, відповідати на запитання за змістом прочитаного; розповідає про свої враження (почуття та емоції) від змісту прочитаного художнього тексту; створювати невеликі висловлення на добре відому тему з різною метою спілкування;
Формування ключових компетентностей:
- - уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма; самоорганізовуватися до навчальної діяльності; виконувати завдання за зразком; співпрацювати в парі; виконувати розумові операції й практичні дії:
- - комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримуючись пауз);
- - соціальної: продуктивно співпрацювати з однокласниками;
- інформаційної: удосконалювати вміння запам'ятовувати нову інформацію.
Хід уроку:
· Організаційний момент
II.Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Хвилинка каліграфії
Цифровий диктант
1 іменник,
2 прикметник,
3 дієслово.
Весна, сонце, солодкий, автомобіль, копає, читають, червоний, писали, лікар, малює, перукар, блакитна.
III.Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми будемо вчитися описувати свій день, використовуючи дієслова.
IV.Основна частина
Робота з віршем Григорія Фальковича «Приємна зустріч»
· Вправа 1, с. 54 підручника.
- Слухання вірша Григорія Фальковича «Приємна зустріч».
- Чому зустріч добермана і фокстер'єра вийшла приємною?
- Словникова робота
Угледіти – побачити
Порозумітись – зрозуміти одне одного, дійти згоди
Шляхетний— добре вихований, благородний, культурно.
Манери — звички; спосіб поводитися.
- Якими є, на вашу думку, гарні манери в героїв вірша?
- А яких гарних манер дотримуєтеся ви?
- Слів якої частини мови найбільше у вірші? Що вони допомагають передати?
- На які питання відповідають дієслова перших двох рядків? (крім першого – що зробили?)
- Виразне читання вірша.
Підготовка до створення запису в щоденнику вражень
· Вправа 3.
Виконується самостійно в зошиті. Діти описують свій ранок, використовуючи тільки дієслова. Охочі читають свої записи.
· Вправа 4.
Діти мовчки переглядають текст.Пояснюють, у якому значенні вжито слово щоденник.
Щоденник – щоденні записи про події, факти, враження від чогось тощо; зошит для таких записів.
- Що записано в першому рядку?
Діти читають по реченню, знаходять дієслова.
- Що ви дізналися із запису про власника щоденника?
- Чи про всі події дня написав хлопчик? (ні, лише про найважливіші).
· Вправа 1 зошита.
Читання порад про те, як описати свій день у щоденнику.
Виконання роботи на чернетці.
Порадити дітям записати на чернетці події дня, які вони вважають найважливішими. Потім вибрати серед них кілька найголовніших і найцікавіших. Після того записати про них 4-5 речень. Писати не тільки про події, а й про свої почуття, враження.
V.Підсумок уроку
Перевіряю себе
- Я вмію виразно читати вірші.
- Я вчуся висловлювати свою думку.
- Я можу розповісти про події за допомогою дієслів.
- Я вчуся описувати свій день у щоденнику.
VI. Домашнє завдання

Тема: Звуконаслідування
Мета:формування предметних компетентностей: сприяти розвитку повноцінної навички читання- способу читання, правильності ,темпу, виразності , усвідомленості.
Збагачувати словниковий запас учнів.
Виховувати естетичні почуття , бажання вчитися та пізнавати світ літературного слова.
Формування ключових компетентностей
- уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма; самоорганізовуватися до навчальної діяльності; виконувати завдання за зразком; співпрацювати в парі; виконувати розумові операції й практичні дії:
- комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримуючись пауз);
- соціальної: продуктивно співпрацювати з однокласниками;
інформаційної: удосконалювати вміння запам'ятовувати нову інформацію
Хід уроку:
I . Організація класу.
Щоб успіх мати ,
треба добре працювати .
Очікування.
· Актуалізація опорних знань
Чистомовка
Ку-ку-ку- чути голос у ліску.
Чів-чів-чів-ось горобчик прилетів.
Ила-ила-ила- квітка пелюстки відкрила
Іє-іє-іє- ніжно сонечко всіх гріє.
· Повідомлення теми і мети уроку
Тема нашого уроку: "Звуконаслідування"
- Основна частина
Читання правила.
Обговорення, як утворилося слово звуконаслідування.
Звук + наслідувати
Наслідувати – повторювати, відтворювати чиї-небудь звуки чи дії.
Підручник ст.55 Вправа 1
Вправа 2.
Діти спочатку читають слова-звуконаслідування в кружечках. Потім складають речення за зразком:
Двері бахкають. Змія сичить. Бджола дзижчить. Кран капає.
Залежно від можливостей класу письмово виконується вправа 2 або 3.
Якщо письмово виконується вправа 2, діти в кожному реченні знаходять і підкреслюють дієслова.
Вправа 3.
Діти читають речення по одному. Знаходять у кожному дієслова-звуконаслідування.
Якщо письмово виконувалася вправа 2, то із вправи 3 виписуються тільки слова з пропущеними буквами, звертається увага на їх правопис:
Поїзд, кумкання, зацвірінькали, дзвінок, джмелик.
Вправа 4.
Діти змагаються, хто запише найповніше речення за малюнком за 3 хвилини – зможе за допомогою дієслів-звуконаслідувань передати звуки тварин.
Таймер:
https://www.youtube.com/watch?v=ycIfThGcNuw&t=12s
Самостійна робота
Зошит ст.37
· Підсумок уроку
Перевіряю себе
- Я можу пояснити, що таке звуконаслідування.
- Я можу знайти слова-звуконаслідування в тексті.
- Я вчуся правильно записувати звуконаслідування.
- Я знаю дієслова, які передають звуки, крики тварин.
· Домашнє завдання

Тема: Помічники пілотів: сигнальники
Мета: Формування предметних компетентностей: дізнатися про помічників пілотів- сигнальників; читати правильно та виразно вголос різні тексти (вірші, народні і літературні казки, оповідання, графічні та інформаційні тексти) залежно від мети читання;розповідати, про що текст, відповідати на запитання за змістом прочитаного; розповідає про свої враження (почуття та емоції) від змісту прочитаного художнього тексту; створювати невеликі висловлення на добре відому тему з різною метою спілкування;
Формування ключових компетентностей:
- - уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма; самоорганізовуватися до навчальної діяльності; виконувати завдання за зразком; співпрацювати в парі; виконувати розумові операції й практичні дії:
- - комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримуючись пауз);
- - соціальної: продуктивно співпрацювати з однокласниками;
- інформаційної: удосконалювати вміння запам'ятовувати нову інформацію.
Хід уроку:
I. Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
II. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Словниковий диктант
Записати слова з протилежним значенням
Сміятися, говорити, закінчувати, загубити, шепотіти.
III. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми "відправимося" у аеропорт для того, щоб познайомитися з пілотами та їх помічниками.
IV. Вивчення нового матеріалу
Підручник ст.56
Робота з ілюстраціями та заголовком
- Що зображено на ілюстраціях?
- Про що може йтися в тексті?
- Прочитайте заголовок. Хто такі пілоти і сигнальники?
- Як називаються люди, які спрямовують рух машин і пішоходів на вулиці? (регулювальники)
Читання тексту, пояснення незрозумілих слів.
У кожному реченні діти відшуковують дієслова.
Робота в парах
Завдання 2
Діти по черзі читають одне одному команди і намагаються їх відтворити. Потім показують кілька команд одне одному і відгадують.
Пригадати, що таке спонукальне речення. Знайти в підписах до малюнків і прочитати спонукальні речення.
Без якої частини мови неможливі спонукальні речення?
Робота в друкованому зошиті ст.39
V. Підсумок. Рефлексія
Перевіряю себе
- Я вмію уважно читати текст
- Я вмію відповідати на запитання за текстом.
- Я можу виконати рухи, прочитавши опис.
- Я можу знайти в тексті спонукальне речення.
VI. Домашнє завдання

Тема: Описуємо порядок дій
Мета: формування предметних компетентностей: вміти описувати порядок дій, пояснювати для, чого це потрібно; знати , які слова вказують на порядок дій; вміти упорядковувати речення, щоб вийшов текст; вчитися складати інструкції за малюнками і ключовими словами.
Формування ключових компетентностей:
- - уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма; самоорганізовуватися до навчальної діяльності; виконувати завдання за зразком; співпрацювати в парі; виконувати розумові операції й практичні дії:
- - комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримуючись пауз);
- - соціальної: продуктивно співпрацювати з однокласниками;
- інформаційної: удосконалювати вміння запам'ятовувати нову інформацію.
Хід уроку:
I.Організаційний момент
«Психологічна настанова».
«До успіху»
- Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день.
Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
II. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Каліграфічна хвилинка
III. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні ми будемо описувати порядок дій.
IV. Основна частина
Робота в підручнику
- Як можна назвати ці малюнки і фото? (інструкції)
- Для чого потрібні інструкції?
- Для чого малюнки або фото в інструкції? Хіба не вистачає словесного пояснення?
Діти розглядають малюнок. Припускають, про що йтиметься в інструкції.
Діти читають речення мовчки.
Потім читають речення вголос у правильному порядку
Вправа3тпідручника.
- Діти читають умову вправи.
- Один приклад розглядається колективно (розповідь про те, як робили мишку).
· Потім діти в парах переказують текст одне одному за зразком.
Міні-дискусія. Вправа4підручника.
Складання інструкції за ключовими словами.
Вправа 5
Робота в друкованому зошиті
V.Підсумок. Рефлексія
Перевіряю себе
- Я можу пояснити, для чого потрібно описувати порядок дій.
- Я знаю, які слова вказують на порядок дій.
- Я можу упорядкувати речення, щоб вийшов текст.
- Я вчуся складати інструкцію за малюнками і ключовими словами.